Zadbaj o planetę
I wybierz
opakowanie
przyjazne
dla klimatu

Przedstawiamy pierwsze i jedyne w Polsce opakowanie dla produktów UHT,
z którego została wyeliminowana warstwa aluminium.

Konstrukcja standardowego opakowania kartonowego składa się z 3 materiałów: 75% papieru, 21% laminatu i 4% aluminium. Aluminium jest surowcem kopalnym, nieodnawialnym, dlatego w nowym opakowaniu zastąpione zostało ultra cienką warstwą poliamidową, co oznacza, że obecny karton składa się z 2 materiałów: 82% papieru i 18% laminatu. Zwiększając udział warstwy kartonowej otrzymujemy 82% materiałów pochodzących z surowców odnawialnych, a więc świadomie chronimy środowisko dla przyszłych pokoleń. Surowiec do produkcji opakowań pozyskiwany jest odpowiedzialnie o czym świadczy Certyfikat FSC. Szanujemy lasy! W pełni nadaje się do recyklingu, wystarczy puste opakowanie wrzucić do żółtego pojemnika na odpady. Z odzyskanych materiałów powstaną nowe przedmioty tj. pojemniki kartonowe, kubki, ręczniki, opakowania na jajka, papier higieniczny, tektura falista.

85%

mniej plastiku niż plastikowa butelka**

82%

materiałów z surowców odnawialnych

**W porównaniu do plastikowej butelki 1L o wadze 31,8 g

Struktura opakowania bez aluminium
Klucz do ograniczenia emisji CO2

Kluczowym czynnikiem w redukcji wytwarzania CO2 jest nowy typ struktury opakowania:

  1. Papier certyfikowany FSC R

    82% udziału w opakowaniu to nieprzetworzona tektura, która nadaje opakowaniu sztywność. Specyficzne właściwości kartonu zapewniają, że żywność umieszczona w opakowaniu kartonowym jest chroniona przed światłem, które degraduje produkt.

    1
  2. POLIMERY

    Wewnętrzna i zewnętrzna warstwa polietylenu. Warstwa wewnętrzna tworzy barierę dla produktu, nie dopuszcza do zawilgocenia. Warstwa zewnętrzna nie dopuszcza do migracji wilgoci z zewnątrz.

    2
  3. Ultra cienka bariera poliamidowa

    Ultra cienka bariera poliamidowa. Wewnętrzna mieszanka poliamidowa chroni produkt przed zewnętrznymi zapachami oraz gwarantuje zachowanie smaku.

    3
23%

mniej śladu węglowego*

6,5x

mniej plastiku
niż plastikowa butelka**

*W porównaniu do standardowego opakowania 1L SIG CB8 (IFEU, LCA CB-100734e, 03/2022)

**W porównaniu do plastikowej butelki 1L o wadze 31,8 g

Opakowanie bez warstwy aluminium

zostało wdrożone dla mlek i śmietanek łowickich

Jak działa recykling?

Wystarczy zgnieść karton i wyrzucić go do żółtego pojemnika, by nadać mu drugie życie. Z odzyskanych materiałów powstaną nowe przedmioty m.in. ręczniki papierowe, pojemniki kartonowe, kubki, pudełka.

Żółty pojemnik

Droga zużytych opakowań kartonowych do nowego życia, rozpoczyna się od wrzucenia ich do żółtego pojemnika na odpady.

Hydropulper

Następnie umieszcza się je w tzw. hydropulperach, gdzie mieszane są z wodą w celu rozmiękczenia i odzysku włókien celulozy.

Polimery

Oddzielone polimery wykorzystywane są jako jeden materiał lub oddzielnie do wytworzenia nowych produktów.

Papier

Natomiast wysuszona masa papierowa jest prasowana w celu uzyskania włókien wysokiej jakości, które posłużą do wytworzenia nowych produktów.

Przed wyrzuceniem pustego opakowania złóż je właściwie, aby zajmował jak najmniej miejsca w koszu. Zakrętkę można sortować oddzielnie i przekazać na cele charytatywne.

Razem z nami zadbaj o planetę

OSM Łowicz świadomie realizuje działania mające na celu dbałość o środowisko poprzez: