Aktualności

Dożynki Prezydenckie - Święto plonów w Spale 2018

W dniach 15-16 września 2018 roku w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Święto plonów jest to wydarzenie wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas tegorocznych żniw. Święto, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za zbiory, jak i prośbą o pomyślność przyszłorocznych.

Dwudniowym uroczystościom towarzyszył szereg atrakcji m.in.: Konkurs na najładniejszy dożynkowy wieniec, występy zespołów muzycznych, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów, w którym swoje stoiska promocyjne prezentowali przedstawiciele kilkunastu województw. Nie zabrakło również słonecznej pogody, nie dziwi więc fakt, że do malowniczej Spały przyjechało setki gości z całego kraju.

Główne obchody święta plonów rozpoczęły się w niedzielę 16 września, od mszy świętej w intencji rolników w Kaplicy Polowej Armii Krajowe, w której uczestniczył Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Następnie Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy.

Podczas tego święta polskiej wsi nie mogło zabraknąć Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, która wystawiała się w ramach kiermaszu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego „Jakość Tradycja”. Tysiące gości przybyłych z całej Polski mogły na nim spróbować wyrobów łowickiej mleczarni, a po rozsmakowaniu się w nich dokonać zakupów na stoisku sprzedażowym.

Stoisko promocyjne Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu odwiedzili także najważniejsi tego dnia goście – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Na miejscu powitali ich przedstawiciele Spółdzielni w osobach Zarządu : Prezes Iwona Grzybowska, Wiceprezes Łukasz Siewierski oraz Wiceprezes ds. Handlu i Marketingu Arkadiusz Pisarek. Para Prezydencka skosztowała produktów łowickiej mleczarni, szczególną uwagę zwrócił jeden z flagowych produktów, wykonany według oryginalnej receptury – Kefir łowicki, posiadający znak „Jakość Tradycja”. Para Prezydencka miała okazję zamienić kilka słów z Zarządem oraz nacieszyć oko produktami z charakterystycznym łowickim pasiakiem. Na zakończenie wizyty Pierwsza Dama dokonała zakupów na stoisku sprzedażowym łowickiej spółdzielni.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko.