PROGRAM MLEKO W SZKOLE  -  REALIZOWANY DO ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Dzięki systemowi dopłat z Unii Europejskiej oraz wsparciu tej akcji z budżetu państwa (dopłata krajowa oraz Fundusz Promocji Mleka) Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu mogła zaoferować swoje produkty w cenach niższych niż rynkowe dla uczniów uczestniczących w zajęciach dydaktyczno – wychowawczych uczęszczających do placówek oświatowych: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Beneficjenci mogli otrzymać dziennie w ramach programu 0,25 litra, czyli szklankę mleka bądź innego przetworu mlecznego w jego ekwiwalencie, przez pięć dni w tygodniu (szkoły podstawowe z pełną dopłatą przez 3 dni), z wyłączeniem ferii, przerw świątecznych oraz wakacji. 

Dla opiekunów programu w placówkach oświatowych, bardzo ważna była informacja, że otrzymane produkty dzieciaki musiały spożyć na terenie placówki oświatowej oraz, że wszystkie produkty musiały być podawane dzieciom w formie nieprzetworzonej, co oznacza, że produkty mogły być wykorzystywane do przygotowywania posiłków, pod warunkiem, że nie zostały poddane obróbce cieplnej. Jedynie mleko naturalne i mleka smakowe mogły być podgrzewane i podawane z dodatkiem płatków kukurydzianych lub kakao. 

Głównym produktem oferowanym przez OSM w Łowiczu w ramach programu było mleko UHT w kartonikach 0,25l ze słomką: naturalne, waniliowe, czekoladowe i truskawkowe.

Kartoniki opatrzone logo programu "Mleko z klasą", do którego przystąpiła również OSM w Łowiczu, miały na celu zachęcenie dzieci do picia mleka przez zabawę i szereg aktywności. Dzięki licznym konkursom dla dzieci i szkół, organizowanym przez producenta opakowań, wzmacnialiśmy działania edukacyjno – promocyjne programu „Mleko w Szkole”.

Mleka UHT mogły być przechowywane w temperaturze pokojowej. Termin ich przydatności do spożycia - 6 miesięcy. 
Dla pozostałych produktów oferowanych przez OSM w Łowiczu, placówka oświatowa musiała posiadać zaplecze gospodarcze, umożliwiające podzielenie i rozdanie produktów dzieciom na terenie placówki oświatowej. Dla niektórych z nich niezbędne było przechowywanie w warunkach chłodniczych. 

Proponowaliśmy:

  • Mleka 1 litrowe UHT i świeże
  • Jogurt naturalny 180g
  • Jogurt owocowy 150g: truskawkowy, brzoskwiniowy, owoce leśne
  • Sery żółte min. 45% tł.

Serdecznie zachęcliśmy placówki oświatowe do przystąpienia i uczestnictwa w programie "Mleko w szkole". Pomagaliśmy sfinalizować formalności, placówki oświatowe prosiliśmy jedynie o podpisanie umowy z OSM w Łowiczu i przechowywanie niezbędnej dokumentacji związanej z programem. 
Wystarczyło tak niewiele, a dawało się tak wiele – codzienną porcję zdrowia dla dzieci. 

Szersze informacje o warunkach udzielania dopłat do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych można było znaleźć w poniżej zamieszczonych załącznikach oraz na stronie internetowej: www.arr.gov.pl 

Na temat programu można było również zasięgnąć szczegółowych informacji w OSM Łowicz pod numerem telefonu - 46 830 36 32 lub 46 830 36 81 - Dział Marketingu. 

ZAŁĄCZNIKI:

Warunki udzielania dopłaty unijnej (Dsml): pdf

Potwierdzenie dostawy do placówki oświatowej: Dsml_P3_f2

Potwierdzenie dostawy do placówki oświatowej dotyczące zespołu szkolnego: Dsml_P3_f2a

Ewidencja dostaw do placówki oświatowej: Dsml_P3_f8

Warunki udzielania dopłaty krajowej do szkół podstawowych (Ksml)

Informacja Szkoły podstawowej - druk niezbędny do uczestnictwa szkoły podstawowej w programie, do wypełnienia jako załącznik do wniosku o przyznanie limitu na kolejny rok szkolny. Ostateczny termin złożenia wniosku, przez OSM w Łowiczu - wnioskodawcę, do OT ARR upływa dnia 30.06.2015 roku: Ksml_P4_f2

Warunki udzielania dofinansowania z Funduszu Promocji Mleka dla Przedszkoli i Gimnazjów (FPM)