PROGRAM MLEKO W SZKOLE

Mleko i jego przetwory to niezastąpione źródło białka oraz najłatwiej przyswajalnego wapnia - bezcennego składnika niezbędnego do prawidłowej budowy młodych kości i zębów. To również źródło wielu innych mikroelementów (potasu, fosforu, sodu), oraz witamin (A, D, E oraz witamin z grupy B). Program „Mleko w Szkole” ma zachęcić dzieci i młodzież do codziennego picia mleka i korzystania z cennych walorów tego naturalnego produktu.  

Właściwości prozdrowotne mleka i jego przetworów mogą zapewnić dobrą kondycję młodego organizmu, dlatego tak ważne jest szerzenie wśród dzieci i młodzieży prawidłowych nawyków żywieniowych. Zrozumienie żywieniowej roli mleka w codziennej diecie nie tylko nauczy dzieci spożywać te wartościowe produkty, ale zaowocuje w wieku dorosłym, zmniejszy np.: ryzyko wystąpienia u nich osteoporozy. 

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu już od roku 2004 uczestniczy w programach Wspólnej Polityki Rolnej „Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych”, jako wnioskodawca zarejestrowany w Agencji Rynku Rolnego - głównego administratora tej akcji, pod numerem 8340000049*00000273.

Dzięki systemowi dopłat z Unii Europejskiej oraz wsparciu tej akcji z budżetu państwa (dopłata krajowa oraz Fundusz Promocji Mleka) Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu może zaoferować swoje produkty w cenach niższych niż rynkowe dla uczniów uczestniczących w zajęciach dydaktyczno – wychowawczych uczęszczających do placówek oświatowych: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Beneficjenci mogą otrzymać dziennie w ramach programu 0,25 litra, czyli szklankę mleka bądź innego przetworu mlecznego w jego ekwiwalencie, przez pięć dni w tygodniu (szkoły podstawowe z pełną dopłatą przez 3 dni), z wyłączeniem ferii, przerw świątecznych oraz wakacji. 

Dla opiekunów programu w placówkach oświatowych, bardzo ważna jest informacja, że otrzymane produkty dzieciaki muszą spożyć na terenie placówki oświatowej oraz, że wszystkie produkty muszą być podawane dzieciom w formie nieprzetworzonej, co oznacza, że produkty mogą być wykorzystywane do przygotowywania posiłków, pod warunkiem, że nie zostaną poddane obróbce cieplnej. Jedynie mleko naturalne i mleka smakowe mogą być podgrzewane i podawane z dodatkiem płatków kukurydzianych lub kakao. 

Głównym produktem oferowanym przez OSM w Łowiczu w ramach programu jest mleko UHT w kartonikach 0,25l ze słomką: naturalne, waniliowe, czekoladowe i truskawkowe.

 

Kartoniki opatrzone logo programu "Mleko z klasą", do którego przystąpiła również OSM w Łowiczu, mają na celu zachęcenie dzieci do picia mleka przez zabawę i szereg aktywności. Dzięki licznym konkursom dla dzieci i szkół, organizowanym przez producenta opakowań, wzmacniamy działania edukacyjno – promocyjne programu „Mleko w Szkole”.

Mleka UHT mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej. Termin ich przydatności do spożycia wynosi 6 miesięcy. 
Dla pozostałych produktów oferowanych przez OSM w Łowiczu, placówka oświatowa musi posiadać zaplecze gospodarcze, umożliwiające podzielenie i rozdanie produktów dzieciom na terenie placówki oświatowej. Dla niektórych z nich niezbędne jest przechowywanie w warunkach chłodniczych. 

Proponujemy:

  • Mleka 1 litrowe UHT i świeże
  • Jogurt naturalny 180g
  • Jogurt owocowy 150g: truskawkowy, brzoskwiniowy, owoce leśne
  • Sery żółte min. 45% tł.

Serdecznie zachęcamy placówki oświatowe do przystąpienia i uczestnictwa w programie "Mleko w szkole". Pomagamy sfinalizować formalności, placówki oświatowe prosimy jedynie o podpisanie umowy z OSM w Łowiczu i przechowywanie niezbędnej dokumentacji związanej z programem. 
Wystarczy tak niewiele, a można dać tak wiele – codzienną porcję zdrowia dla dzieci. 

Szersze informacje o warunkach udzielania dopłat do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych znajdziecie Państwo w poniżej zamieszczonych załącznikach oraz na stronie internetowej: www.arr.gov.pl 

Na temat programu możecie Państwo również zasięgnąć szczegółowych informacji w OSM Łowicz pod numerem telefonu - 46 830 36 32 lub 46 830 36 81 - Dział Marketingu. 

ZAŁĄCZNIKI:

Warunki udzielania dopłaty unijnej (Dsml): pdf

Potwierdzenie dostawy do placówki oświatowej: Dsml_P3_f2

Potwierdzenie dostawy do placówki oświatowej dotyczące zespołu szkolnego: Dsml_P3_f2a

Ewidencja dostaw do placówki oświatowej: Dsml_P3_f8

Warunki udzielania dopłaty krajowej do szkół podstawowych (Ksml)

Informacja Szkoły podstawowej - druk niezbędny do uczestnictwa szkoły podstawowej w programie, do wypełnienia jako załącznik do wniosku o przyznanie limitu na kolejny rok szkolny. Ostateczny termin złożenia wniosku, przez OSM w Łowiczu - wnioskodawcę, do OT ARR upływa dnia 30.06.2015 roku: Ksml_P4_f2

Warunki udzielania dofinansowania z Funduszu Promocji Mleka dla Przedszkoli i Gimnazjów (FPM)

Zapraszamy do zapoznania się z programem Mam kota na punkcie mleka