31.03.2014

OSM w Łowiczu sponsorem Zbigniewa Bródki

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu jest Sponsorem Indywidualnym Zbigniewa Bródki – panczenisty pochodzącego z Domaniewic, wychowanka UKS Błyskawica Domaniewice.

Zbigniew Bródka przygodę z łyżwami zaczynał od short-tracku, zdobywając mistrzostwo Polski. Jego pierwszy trener klubowy Mieczysław Szymajda podkreśla na każdym kroku, że ma mocny "silnik" oraz niezwykłą siłę i wytrzymałość. Kilka lat temu szybko wszedł, i to z powodzeniem, do grupy panczenistów. W roku 2006 kontuzja wykluczyła go z możliwości występu w igrzyskach olimpijskich w Turynie. Do ścigania wrócił w marcu 2006. W pierwszym starcie po kontuzji wywalczył 5 złotych medali Mistrzostw Polski.  Do historii przejdzie jego bieg na 500 m z 2007 roku, kiedy to wygrał mimo iż na kilkanaście metrów przed metą zajmował 4 pozycję.

Reprezentował nasz kraj na Igrzyskach w Vancouver.  Jako debiutant na długim torze po dwóch latach treningu zajął 27 miejsce.

W sezonie 2012/13 zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegu na 1500 m. To pierwszy taki sukces w historii polskiego łyżwiarstwa szybkiego.

W sezonie 2013/2014, którego ostatnie zawody zostały rozegrane już po Igrzyskach Olimpijskich w Soczi,  Zbigniew Bródka zajął czwarte miejsce, ale najważniejszy w tym sezonie był start i dobre wyniki w Soczi.

Cel został osiągnięty. Zbigniew Bródka zdobył złoty medal. Polak pojechał doskonale i okazał się najlepszy w biegu panczenistów na 1500 metrów, uzyskując czas 1.45,006. Ten wynik  miało szansę poprawić jeszcze 6 zawodników, którzy znali wynik,  ponieważ startowali w 3 ostatnich parach. Były świetne rezultaty jednak jedynie jeden Holender Koen Verwij zdołał się zbliżyć naprawdę blisko. Ostatecznie przegrał o 0,0003 s. Ta jednostka  czasu otrzymała nową nazwę 1 Bródka.

Jak trudno było pogodzić się Holendrowi z przegraną widzieliśmy wszyscy. Szansa na rewanż za cztery lata.

Kilka dni później 22 lutego Zbigniew Bródka, Jan Szymański i Konrad Niedźwiedzki (obaj LKS Poroniec Poronin) zdobyli brązowy medal w drużynowej rywalizacji łyżwiarzy szybkich. W pojedynku o 3. miejsce pokonali Kanadyjczyków. Wyścig po medal na czele drużyny rozpoczął Jan Szymański. Kanadyjczycy jechali przez pierwszą część konkurencji szybciej od biało-czerwonych. Polacy jechali jednak bardzo równo i stopniowo odrabiali straty aż do zwycięstwa.

Transmisję z uroczystego wręczenia złotego medalu, na spotkaniu, którego inicjatorem był Prezes OSM Łowicz Jan Dąbrowski wspólnie oglądali rodzice - Halina i Andrzej Bródkowie, trener Mieczysław Szymajda, przedstawiciele władz miasta i powiatu, Zarząd i pracownicy OSM Łowicz. Było wiele radości i wzruszeń, wspomnień rodziców i trenera oraz wspólne śpiewanie hymnu i toast wznoszony szampanem za zdobywcę olimpijskiego złota.

24 lutego na lotnisku Chopina w Warszawie medalistów powitał tłum kibiców, strażacy z OSP w Łowiczu, oraz delegacja z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu. Nie zabrakło wzruszeń, podziękowań, gratulacji. Koszty dwu autokarów, którymi łowiccy kibice pojechali witać Zbigniewa Bródkę  pokryła OSM Łowicz.

19 lutego Rada Miasta Łowicza na wspólnym nadzwyczajnym posiedzeniu z Radą Powiatu oraz Gminy Domaniewice, jednogłośnie nadała Zbigniewowi Bródce tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łowicza. Równocześnie została wręczona Super Marka Łowickie przyznana przez Zarząd Powiatu Łowickiego. Uroczystość zgromadziła wielu wybitnych gości, wręczono wiele nagród, wspólnie obejrzano pamiętny bieg po złoto. Prezes Zarządu Jan Dąbrowski oraz Wiceprezes Małgorzata Wysocka wręczyli Zbyszkowi symboliczną kopertę, której zawartość była bezpośrednio związana z umową sponsorską. Po oficjalnej części wszyscy goście zostali zaproszeni na bankiet, który ufundowała OSM Łowicz.

Kilka dni później, mimo napiętego harmonogramu spotkań, Zbyszek zrobił niesamowitą radość pracownikom OSM. Na spotkaniu z przedstawicielami naszej firmy opowiedział o treningach, wysiłku i poświęceniu, jakiego wymaga taki sukces, o wrażeniach z olimpijskiej wioski i biegów, oraz oczywiście z podium. Cierpliwie odpowiadał na pytania, pozował do zdjęć, prezentował złoty medale i pamiątki z Soczi.

Nasz złoty medalista był również gościem honorowym na posiedzeniu Rady Nadzorczej OSM Łowicz. Spotkanie miało bardzo miły, ciepły charakter. Zdjęcia z mistrzem olimpijskim z pewnością będą miłym wspomnieniem tego spotkania.