20.04.2016

Kolejne nagrody podczas Krajowej Oceny Wybranych Grup Przetworów Mlecznych

Najnowsza linia serów typu śródziemnomorskiego w kostkach w zalewie olejowej marki Fellada produkowana w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu

została wybrana Produktem Roku 2016. Wyróżniona została Fellada z suszonymi pomidorami, zielonymi oliwkami i czosnkiem oraz z chili.

Był to największy sukces  na Krajowej Ocenie Wybranych Grup Przetworów Mlecznych nagrodzony statuetką za Produkt Mleczny Roku 2016.

Poza Felladą cztery inne produkty z OSM Łowicz zostały nagordzone:

Medal: w kategorii Innowacyjne Przetwory Mleczne dla Masło ekstra bez laktozy (Zakład Produkcyjny w Łowiczu)

Medal: w kategorii Lokalne Przetwory Mleczne dla Twaróg wędzony dymem z drewna olchowego i bukowego (Zakład Produkcyjny w Koninie )

Medal: w kategorii Przetwory Mleczne z Wysoką Wartością Dodaną dla Owsianka Naturalna, z Truskawkami, Żurawiną, Pieczone Jabłko z Rodzynkami (Zakład Produkcyjny w Kutnie)

Medal: w kategorii Mleko spożywcze i przetwory mleczne, program ,,Mleko w szkole” dla Mleczko Szkolne waniliowe UHT  (Zakład Produkcyjny w Łowiczu)

Ogłoszenie wyników konkursu na Produkt Mleczny roku 2016, wręczenie medali oraz statuetki odbyło się podczas IX Euroforum Polskiego Mleczarstwa w Szczecinie.

Organizatorem oceny oraz dziesiątego już konkursu na mleczny produkt roku było Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy.